Piniata dobra na każdą okazję

with Brak komentarzy

Historia piniaty

Źródła podają, że „piniaty” wywodzą się z Chin. Rozbijano tam figurki przedstawiające krowy, bawoły wypełnione ziarnami w okresie uroczystości noworocznych. Figurki zdobiono kolorowymi papierami, które podpalano a pozostały popiół zbierano, co miało zapewnić urodzaj i przynieść szczęście w nadchodzącym nowym roku. Przyjmuje się, że w XIII w. podróżnik Marco Polo przywiózł ten zwyczaj z Chin do Włoch. Z upływem czasu zamiast ziaren piniatę zaczęto wypełniać innymi drobiazgami np. biżuterią lub słodyczami.

Zwyczaj z powodzeniem upowszechnił się w Hiszpanii, gdzie piniaty rozbija się w pierwszy dzień Wielkiego Postu. Hiszpańscy misjonarze w XVI w. sprowadzili pniate do Meksyku, okazało się jednak, że rodowici mieszkańcy mają już podobny zwyczaj. Aztekowie świętując narodziny boga słońca i wojny Huitzilopochtli, rozbijali gliniane naczynie napełnione skarbami, które później składano w ofierze wizerunkowi boga. Podczas chrystianizacji zwyczaj ten osadzono w okresie przed Bożym Narodzeniem.  W Meksyku w czasie „Posadas”, organizowane jest 9 spotkań, symbolizujących 9 miesięcy ciąży Marii i wędrówkę do Betlejem, podczas nich rozbijane są piniaty a komu uda się rozbić ją ostatecznie organizuje kolejną imprezę.

Piniata na imprezę

Piniata współcześnie, straciła swoją religijną symbolikę, jest wykorzystywana przy wielu okazjach, dostarczając przy tym gościom wiele radości i z powodzeniem podbija urodziny, wieczory panieńskie, wesela czy  firmowe imprezy . Dzieci chętnie wybierają piniaty w kształcie swoich ulubionych postaci z bajek, ukochanych przedmiotów, zabawnych zwierzątek, emotikonek. Zazwyczaj wykonane są z kartonu i ozdobione bibułą, wstążeczkami. Wnętrze piniaty wypełnia się smakołykami, przeważnie są to cukierki ale w zależności od charakteru imprezy piniatę można wypełnić dowolnymi skarbami.

Cała zabawa polega na rozbiciu piniaty specjalnym kijem, tak żeby wydostać ukryte w niej niespodzianki. Zwykle każdy z uczestników zabawy po kolei uderza w piniatę, oczywiście największą radość budzi ostateczne uderzenie, które spowoduje rozbicie konstrukcji i wysypanie się skarbów. Kto uzbiera najwięcej cukierków- wygrywa zabawę. Wydarzenie to można dowolnie modyfikować np. osoba uderzająca ma przewiązane oczy chustą, co dodatkowo ma utrudnić trafienie do celu.

Okolicznościowa piniata w Domowych Warsztatach

Na kreatywne urodzinki w Domowych Warsztatach, można zamówić wymarzoną  piniatę w tematyce imprezy. Pomysły dzieci bywają zaskakujące. Za nami jednorożce, motywy botaniczne, hydrant z Psiego Patrolu, klocek lego a nawet planeta Jowisz czy halloweenowa dynia. Każdą z realizacji wykonujemy z największą starannością, dbając o najdrobniejszy szczegół ponieważ najważniejszym dla nas jest zadowolenie naszych klientów.

Zamów piniatę w Domowych Warsztatach na swoją uroczystość → http://www.domowewarsztaty.pl/kontakt/
Zobacz pełną ofertę kreatywnych urodzinek → http://www.domowewarsztaty.pl/kreatywne-urodzinki-w-myslowicach/

Leave a Reply